Co widzisz jak patrzysz na to zdjęcie? …bo ja widzę relacje 😀
Jak budujesz relacje w swoim życiu?
Czy angażujesz się za bardzo, wręcz zlewając się ze swoim partnerem?
Może unikasz zaangażowania i bliskości jak ognia?
A może czujesz się samotna nie będąc sama?
Według niektórych badaczy styl przywiązania wykształcony
w dzieciństwie może wpływać na nasze zachowanie w dorosłym życiu i na to jakie tworzymy relacje, jak jesteśmy w tych relacjach.
Z kolei wykształcony styl przywiązania zależny jest od naszych doświadczeń. Im one są trudniejsze i bardziej traumatyczne tym większe rysy zostawiają w nas.
Poznanie swojego stylu przywiązania umożliwia zidentyfikowanie mechanizmów adaptacyjnych człowieka oraz źródła emocjonalnych
i behawioralnych trudności w budowaniu relacji.

Możemy wyróżnić następujące style przywiązania:
STYL BEZPIECZNY
- w dzieciństwie – kształtuje się u dziecka, kiedy rodzice w empatyczny, pełen szacunku i wrażliwy sposób podążają za potrzebami dziecka.
- w dorosłości – mają dużą zdolność tworzenia trwałych, dających satysfakcję relacji. Nie obawiają się bliskości, osaczenia i zalania przez drugą osobę, co za tym idzie, że przestaną istnieć jako odrębne jednostki
STYL LĘKOWO-AMBIWALENTNY
- w dzieciństwie – takie osoby doświadczyły emocjonalnej chwiejności rodzica i jego emocjonalnej nieobecności. Musiały zabiegać cały czas o uwagę. Nie dążyły do samodzielności, lecz nadmiernie uzależnia się od innych.
- w dorosłości – martwią się, że partner przestanie je kochać. Obawiają się porzucenia. Doświadczają lęku przed rozłąką. Są zaborcze, poszukują uwagi i akceptacji. Reagują poczuciem odrzucenia na najmniejszy przejaw autonomii partnera. Przez wiele lat ich związek to taniec przyciągania i odpychania.
STYL UNIKAJĄCY
- w dzieciństwie – takie osoby doświadczyły m.in. silnego poczucia odrzucenia np. gdy matka nie była gotowa do pełnienia tej funkcji, nie chciała dziecka lub chorowała. W takiej sytuacji dziecko nie mogło liczyć na wsparcie opiekuna i starało się radzić sobie samo.
- w dorosłości – takie osoby mają problemy z wyrażaniem emocji – głownie je tłumią. Są szczególnie wrażliwi na odrzucenie i krytykę. Czują się skrępowane bliskością. Dystansują się, nie tworzą więzi międzyludzkich, pomimo tego mają ogromne pragnienie więzi i bliskości. Mogą nadmiernie koncentrować się np. na pracy zawodowej. Są to osoby niezależne i polegające na sobie.
STYL ZDEZORGANIZOWANY
- w dzieciństwie – kształtuje się u dziecka, które odczuwało zagrożenie ze strony mamy i jednocześnie czuło się bezpieczne, a więc odczuwa sprzeczne emocje. Było obciążane nieprzepracowanymi traumami opiekuna.
-
w dorosłości – takie osoby wchodzą w związek z kimś kontrolującym lub skłonnym do manipulacji. Bliskość jest zagrażająca. Nie potrafi radzić sobie ze stresem
i emocjami. Często zachowuje się impulsywnie, a gdy nie może wyrazić swoich uczuć, stosuje strategie autoagresywne.
Wiedz, że nie jesteśmy skazani na powielanie stylu przywiązania – Masz szansę odejść od powielania często nieuświadomionego – niewspierającego Cię wzorca budowania relacji i wziąć odpowiedzialność za swój kawałek relacji, który współtworzysz.
Mając świadomość swojej historii i stylu przywiązania, który wykształciłaś w sobie w dzieciństwie masz szansę na stworzenie dobrej, leczącej i zdrowej więzi.